Kodaň a pak trajektem až na Island

23. 07. 2015

V neděli ráno se probouzíme na prvním odpočívadle v Dánsku, dáváme snídani a s pohledem do mapy se rozhodujeme pro návštěvu Kodaně. Je to pouhých 350km, takže za pár hodin jsme tam a na prohlídku města bude cele odpoledne.
Do města přijíždíme po druhé hodině, stavíme na odstavném parkovišti a vyrážíme do centra. Nasedáme do automaticky řízeného metra a za 10 minut jsme v centru Kodaně. Cestou nás ještě stihl zkontrolovat místní revizor, žádnou pokutu jsme nedostali, takže lístky které jsem koupil opravdu odpovídali.

Opět jsem byl v situaci, kdy stojím uprostřed hlavního města a absolutně netuším co bych měl navštívit, kterým směrem se vydat. Takže následovalo pár minut bezcílného bloudění po městě, když jsem konečně našel Wi-Fi, a zadal "must see in copenhagen" našlo mi to krom několika kostelů a hradů taky Nyhavn, bylo to kousek ode mně, takže pojďme tam. Turisty se to tu jen hemžilo, skupinky Japonců s obrovskými fotoaparáty a do toho já, který nevěděl vůbec nic :-) Udělal jsem pár fotek a pak jsme spolu s rodiči sedli do lodě a absolvovali hodinovou turistickou prohlídku po zdejších kanálech.

Mám informace, že si teď doma zrovna nemůžete stěžovat na nedostatek tepla, ale mohli byste sem nějaké poslat. Je až neuvěřitelně, jakou tu klepu kosu a zvlášť, když vidím místní v krátkém tričku a kraťasech. Dáváme si večeři a vyrážíme z města.
Ráno následuje přesun do přístavního města Hirsthals, odkud mi v úterý ráno odjíždí trajekt. Do městečka přijíždíme kolem 16 hodiny a zaparkujeme na parkovišti oceanária. Tato atrakce je na seznamu nejvíce navštěvovaných míst v Dánsku a tak i my se jdeme podívat. Představení s lachtany jsme bohužel nestihli, ale jinak velmi příjemné.

K večeru vyrážíme do "centra", spíše tedy přístavu. Cestou ještě nákup pár drobnosti na následující plavbu a pak už ochutnávka místní kuchyně.
Další den vztavám po sedmé hodině, tak abych si stihl všechno pobalit a včas vyrazit na trajekt. Všechno se daří podle plánu a já v 9 hodin přijíždím do fronty. Ta se celou hodinu ani nepohne a tak chodím a koukám kdo další bude se mnou na trajektu. Napočítal jsem okolo 50 motocyklů a krom mne tu nikdo z ČR není. Konečně se otevřela brána a první motocykly začínají najíždět na palubu. Ukotvení strojů si musí každy obstarat sám, takže jestli se mi to povedlo se uvidí až za 47 hodin, tak dlouhá bude plavba. Beru pár věci a jdu hledat kajutu. Postel s označením 2224 bude mým domovem. Zjišťuji, že jsem si opravdu nepřiplatil za ložní prádlo a tak spěchám zpět k motorce abych si vzal spacák, než se nákladní prostor uzavře.

Hned po vyplutí si jdu na oběd a pak kupuji za 21 eur internet na celou plavbu. Ještě zjišťuji, ze hned o palubu níže je bazén a sauna, takže následující program je jasný. Druhý den pak trávím velmi podobně. Malé zpřijemnění je pak zastávka na Faerských ostrovech. Večer zase sauna a jde se spát.
Tak a je to tu, vztavám jako všichni ostatní v 6 ráno, balím si věci a opouštím kajutu. Ještě další dvě hodiny všichni tak různě posedáváji v prostorách lodi než můžeme jít do nákladního prostoru. Tam už jsme všichni netrpěliví až budeme moci vyjet. Konečně se tak stalo a za lehkého deště sjíždím z lodi a motocykl je na pevnině. Island. Dostávám nějakou nálepku na motocykl a žádná další kontrola se neděje, prostě si jeď kam chceš, tak snad po mě nikdo nebude chtít nějakej papír, až budu odjíždět.

Jako v každé zemi, tak i tady je první věc co udělám výběr z bankomatu trochu místních peněz. Dále pak následuje pořízení místní simkarty s internetem. Na Islandu co se tyče pokrytí vyhrává Simmin, pobočku nacházím až v následujícím městě a za 2000 ISK kupuji sim s 1GB internetem. Plán na následující tři týdny zatím nemám, chtěl bych projet ostrov co nejvíc to půjde, takže pro dnešek volím cestu na sever, do městečka Bakkagerdi. Cestou, při zastávce na pár fotek se dozvídám, že v daném městě právě začíná hudební festival. Paráda.
Jedu ještě kousek za město, cesta dal pokračuje a já mám dost času. Přijíždím na konečnou, je tu pár aut a schody na vyhlídku. Beru foťák a najednou to vidím. Všude krásně barevní ptáci a ikdyž je venku neskutečná kosa, prší a fouká silný vítr, fotím jednu fotku za druhou. Jedu zpět do festivalového městečka, dávám si rybí polévku a dozvídám se více o festivalu. Dnes to bude probíhat ve dvou sálech a byla mě doporučena kapela od 22 hodin, takže nejdřív musím zajít do kempu, postavit stan a pak se jde koupit lístek na večerní koncert.
Takhle zatím první chvíle na Islandu. Je tu kosa, fouká ledový vítr a prší, prostě pohoda :-) Dnešní teplota se pohybovala od 3 do 8 stupňů, no jsem zvědavý, jaká bude noc :-)
Bushman
Pinguin
Blueberry