Doprava motorky to Kapského města

22. 03. 2017

Abych vůbec mohl začít druhou etapu putování po Africe, musel jsem nejdříve vymyslet jak motorku do Kapského města dostat.
A jelikož se mě hodně lidí v poslední době ptalo, pro jakou dopravu jsem se rozhodl, trochu to tu rozepíši.

Minulý rok jsem motocykl dostal zpět do Evropy pomocí lodní kontainerové dopravy. Doprava z Kapského města do Hamburku stála 7500 Kč a vyclení 2500 Kč, z Hamburku mi převezl Simon motocykl do Heidelbergu, ale tam jsem si pro něj ještě musel dojet. Což ve výsledku dělá kolem 15 tisíc.

S dostatečnou časovou rezervou (dva měsíce), jsem začal s průzkumem českého trhu přepravy. Ať už společnostem zabývající se lodní nebo leteckou přepravou jsem zaslal předběžné rozměry a váhu "balíku". Z asi 10 kontaktovaných společností mi asi polovina odpověděla, že zboží by muselo být nové, aby ho jejich společnost přepravila. No z 50-let staré motorky nové zboší asi neudělám, no nic. Každopádně u dvou společností jsem objevil konečně to, co jsem hledal. Lodní přeprava kolem 10 tisíc, letecká pod 20 tisíc za 0.75 m3 a 150 kg váhy. To už by šlo.

Nebudu Vás dlouho napínat, nakonec jsem zvolil společnost Advanced Airsea s.r.o. s tím, že motocykl může být na paletě, jen ho musím dostatečně ochánit před poškozením při manipulaci. Balík jsem tedy minulou středu dopravil na pražské letiště (a tím ještě trochu ukrojil z ceny), společně s pánem zastupující firmu jsme zašli na celní a řešili vyclení a pak už jsme jen vyložili motocykl z auta ve skladu a bylo.

V pondělí mi přišel email, že balík už je v Kapském městě a čeká na vyzvednutí. No a dnes, týden po odeslání, jsem si ho během půl hodiny vyzvedl z letištního skladu. A poplatek? 320 ZAR (700 Kč).
Takže celková cena dopravy Čezety z Prahy do Kapského města:
  • půjčení dodávky po Praze 500 Kč
  • letecká přeprava 10 900 Kč
  • poplatek za vyzvednutí 700 Kč
To dělá krásných 12 100 Kč.

Motocykl byl kvůli rozměrům hodně rozložený a jeho opětovné složení mi zabralo přímo v letištním skladu asi 5 hodin, ale teď už jsem 20 kilometrů jižně od letiště a můžu si v klidu jít lehnout a dospat tak včerejší let.


Bushman
Pinguin
Blueberry